UPDATED: WAEC 2020 Official Timetable Now Available – May/June

The West African Examinations Council (WAEC) 2020 timetable for the May/June examinations (for school candidates) is out. The WASSCE timetable is extremely important for candidates to become well-prepared in advance for the exams.

WAEC Exam Date:

According to the timetable, the West African Senior School Certificate Examination (WASSCE) for school candidates, 2020, will commence on 30th March, 2020 and will end on 12th June, 2020.

WAEC Timetable for May/June.
Monday, 30th March 2020 to Thursday, 2nd April 2020 (1st and 2nd Project Work Options)

Basketry 3 (Project Work) * — Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Ceramics 3 (Project Work) – — Date and time for each paper will be arranged by the Council

Graphic Design 3 (Project Work) * — Date and time for each paper will be arranged by the Council

Jewelry 3 (Project Work) * — Date and time for each paper will be arranged by the Council

Leatherwork 3 (Project Work) * — Date and time for each paper will be arranged by the Council

Picture Making 3 (Project Work) * — Date and time for each paper will be arranged by the Council

Sculpture 3 (Project Work) * — Date and time for each paper will be arranged by the Council

Textiles 3 (Project Work) * — Date and time for each paper will be arranged by the Council

READ MORE: How To Get Real 2020 WAEC (May/June) Answers Direct On WhatsApp

Monday, 6th April, 2020
Metalwork 3 (Practical) 8:30 am. – 11:40 am (1st Set)

Metalwork 3 (Practical) 12:00 noon. – 3:10 pm (2nd Set)

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 1:00 pm. – 2:00 pm

Tuesday, 7th April 2020 to Friday, 10th April 2020
Arabic 3 (Oral) 15minsDate and time for the paper will be arranged by the Council.

French 3 (Oral) 40minsDate and time for the paper will be arranged by the Council.

Clothing and Textiles 3 (Practical) 2hrs 30minsDate and time for the paper will be arranged by the Council.

Foods and Nutrition 3 (Practical) 3hrsDate and time for the paper will be arranged by the Council.

Music 3B (Performance Test) 30minsDate and time for the paper will be arranged by the Council.

Tuesday, 14th April 2020
Applied Electricity 3 (Practical) 8:30 am – 11:30 am (1st Set)

Applied Electricity 3 (Practical) 12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set)

READ ALSO: NECO Official Timetable For 2020 June/July Examination

Wednesday, 15th April, 2020
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) * 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) * 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)

Building Construction 2 (Essay) 2:00 pm – 3:00 pm

Building Construction 1 (Objective) 3:00 pm – 3:45 pm

Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:00 pm

Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective) * 3:00 pm – 4:00 pm

Thursday, 16th April 2020
Clerical Office Duties 1 (Essay) 8:30 am – 10:40 am

Clerical Office Duties 1 (Objective) 10:40 am – 11:30 am

Woodwork 3 (Practical) 8:30 am – 11:30 am (1st Set)

Woodwork 3 (Practical) 12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set)

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:00 pm

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective) * 3:00 pm – 4:00 pm

Tuesday, 21st April 2020
English Language 3 (Oral) * /*** 8:30 am – 9:15 am (1st Set)

English Language 3 (Oral) * /***9:40 am – 10:25 am (2nd Set)

Wednesday, 22nd April 2020
Graphic Design 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am

Graphic Design 1 (Objective) * 10:30 am – 11:20 am

Electronics 3 (Practical) 8:30 am – 11:30am (1st Set)

Electronics 3 (Practical) 12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set)

Geography 3(Practical and Physical Geography) 1:00pm – 2:50pm

Thursday, 23rd April 2020
Metalwork 2 (Essay) 8:30 am – 10:00 am

Metalwork 1 (Objective) 10:00 am – 11:00 am

Basketry 2 ( (Essay) * 8:30 am – 10:30 am

Basketry 1 (Objective) * 10:30 am – 11:20am

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay) * 8:30 am – 10:30 am

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective) * 10:30 am – 11:30 am

Electronics 2 (Essay) 1:00 pm – 2:00 pm

Electronics 1 (Objective) 2:00 pm – 3:00 pm

Friday, 24th April 2020
Biology 2 (Essay) 8:30 am – 10:10 am

Biology 1 (Objective) 10:10 am – 11:00 am

Music 3A (Aural) 12:00 noon. – 12:45 pm

READ MORE: Neco Expo: How To Subscribe For 2020 Neco Ssce Runs – June/July

Monday, 27th April, 2020
Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay) * 8:30 am – 10:30 am

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective) * 10:30 am – 11:30 am

Tuesday, 28th April 2020
Auto Mechanics 3 (Practical) 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

Auto Mechanics 3 (Practical) 11:00 am – 1:00 pm (2ndSet)

Sculpture 2 (Essay) * 8:30 am – 10:30 am

Sculpture 1 (Objective) * 10:30 am – 11:20 am

Woodwork 2 (Essay and Design) 1:00 pm – 3:20 pm

Woodwork 1 (Objective) 3:20 pm – 4:00 pm

Thursday, 30th April 2020
Physics 3 (Practical) (Alternative A) 8:30 am – 11:15 am(1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 11:40 am – 2:25 pm (2nd Set)

History 2 (Essay) 1:00 pm – 3:00 pm

History 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm

Friday, 1st May 2020
Literature-In-English 2 (Prose) 8:30 am – 9:45 am

Literature-In-English 1 (Objective) 9:45 am – 10:45 am

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) * 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) * 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)

Picture Making 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:00 pm

Picture Making 1 (Objective) * 3:00 pm – 3:50 pm

Monday, 4thMay 2020
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)

Music 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am

Music 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am

Auto Mechanics 2 (Essay) 1:30 pm – 3:00 pm

Auto Mechanics 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm

Tuesday, 5th May 2020
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 8:30 am – 11:00 am

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 2:30 pm – 4:00 pm

Wednesday, 6th May 2020
Physics 2 (Essay) 8:30 am – 10.00 am

Physics 1 (Objective) 10:00 am – 11:15 am

Ceramics 2 (Essay) * 1:00 pm. – 3:00 pm

Ceramics 1 (Objective) * 3:00 pm – 3:50 pm

Forestry 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:00 pm

Forestry 1 (Objective) * 3:00 pm – 4:00 pm

RECOMMEND: SCORE A1,B2,C4 IN YOUR UPCOMING WAEC MAY/JUNE EXAMS, 100% GUARANTEE EXPO

Thursday, 7th May 2020
English Language 2(Essay) 8:30 am – 10:30 am

English Language 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am

Friday, 8thMay 2020
Geography 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am

Geography 1(Objective) 10:30 am – 11:30 am

Textiles 2 (Essay) * 8:30 am – 10:30 am

Textiles 1 (Objective) * 10:30 am – 11:20 am

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) * 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) * 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)

Monday, 11th May 2020
Foods and Nutrition 2 (Essay) 8:30 am – 9:45 am

Foods and Nutrition 1 (Objective) 9:45 am – 10:45 am

Dagaare (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Dagbani (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Dangme (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Ewe (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Fante (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Ga (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Gonja (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Kasem (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Nzema (Elective) 1 (Essay) 8:30 am – 11:30 am

Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Monday, 11th May 2020
Financial Accounting 2 (Essay) 8:30 am – 11:00 am

Financial Accounting 1 (Objective) 11:00 am – 12:00 noon

Dagaare (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Dagbani (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Dangme (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Ewe (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Fante (Elective) 2 (Essay) 1:00 pm – 3:30 pm

Ga (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Gonja (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Kasem (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Nzema (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:30 pm

Tuesday, 12th May, 2020
Physics 3 (Practical) ( Alternative B) 8:30 am – 11:15 am (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 11:40 am – 2:25 pm (2nd Set)

General Knowledge in Art 2 (Essay) * 1:00 pm – 2:30 pm

General Knowledge in Art 1 (Objective) * 2:30 pm – 3:20 pm

Wednesday, 13th May 2020
Biology 3 (Practical) (Alternative A) 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

Biology 3 (Practical) (Alternative A) 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)

Literature-In-English 3(Drama & Poetry) 1:00 pm – 3:30 pm

Thursday, 14th May 2020
General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 8:30 am – 11:00 am

General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) 2:00 pm – 3:30 pm

Friday, 15thMay, 2020
Economics 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am

Economics 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am

Applied Electricity 2 (Essay) 2:00 pm – 3:00 pm

Applied Electricity 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm

Monday, 18th May 2020
Christian Religious Studies 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am

Christian Religious Studies 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am

Islamic Studies 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am

Islamic Studies 1 (Objective) 10:30 am – 11:20 am

Chemistry 2 (Essay) 1:00 pm – 3:00 pm

Chemistry 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm

Tuesday, 19th May 2020
Government 2 (Essay) 8:30 am. – 10:30 am

Government 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 8:30 am. – 10:30 am (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)

General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design) * 1:00 pm – 4:00 pm

Wednesday, 20th May 2020
Integrated Science 2 (Essay) * 8:30 am – 10:00 am

Integrated Science 1 (Objective) * 10:00 am – 11:00 am

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work) * 1:00 pm – 3:00 pm

Thursday, 21st May 2020
Business Management 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am

Business Management 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am

Physics 3 (Practical) (Alternative C) * 8:30 am – 11:15 am (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative C) * 11:40 am – 2:25 pm (2nd Set)

Friday, 22nd May 2020
General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting) * 8:30 am – 11:30 am

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 2:00 pm – 4:30 pm

Tuesday, 26th May 2020 to Monday, 1st June 2020 (3rd Project Work Option)
Basketry 3 (Project Work) * Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Ceramics 3 (Project Work) * Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Graphic Design 3 (Project Work) * Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Jewellery 3 (Project Work) * Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Leatherwork 3 (Project Work) * Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Picture Making 3 (Project Work) * Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Sculpture 3 (Project Work) * Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Textiles 3 (Project Work) * Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Tuesday, 2nd May 2020
Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) 8:30 am – 11:15 am

General Agriculture 2 (Essay) * 8:30 am – 10:30 am

General Agriculture 1 (Objective) * 10:30 am – 11:30 am

Technical Drawing 2 (Essay) 1:00 pm – 2:45 pm

Technical Drawing 1 (Objective) 2:45 pm – 3:45 pm

Wednesday, 3rd June 2020
Leatherwork 2 (Essay) * 8:30 am – 10:30 am

Leatherwork 1 (Objective) * 10:30 am – 11:20 am

Management-In-Living 2 (Essay) * /***8:30 am – 10:30 am

Management-In-Living 1 (Objective) * /***10:30 am – 11:30 am

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) * /***2:00 pm – 3:00 pm

Thursday, 4th June 2020
Typewriting 8:30 am – 11:10 am (1st Set)

Typewriting 11:30 am – 2:10 pm (2nd Set)

Arabic 2 (Essay) 1:00 pm – 3:00 pm

Arabic 1 (Objective) 3:00 pm – 3:50 pm

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) 1:00 pm – 3:00 pm

Principles of Cost Accounting 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm

Friday, 5th June 2020
French 2 (Essay) 8:30 am – 9:45 am

French 1 (Objective) 9:45 am – 10:45 am

Clothing and Textiles 2 (Essay) 2:00 pm – 3:30 pm

Clothing and Textiles 1 (Objective) 3:30 pm – 4:30 pm

Monday, 8th June 2020
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical) * 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical) * 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)

Tuesday, 9th June 2020
Social Studies 2 (Essay) * 8:30 am – 11:30 am

Social Studies 1 (Objective) * 1:00 pm – 1.50 pm

Thursday, 11th June 2020
Jewellery 2 (Essay) * 8:30 am – 10:30 am

Jewellery 1 (Objective) * Jewellery 2 (Essay) *

West African Traditional Religion 2 (Essay) * 8:30 am – 10:40 am

West African Traditional Religion 1 (Objective) * 10:40 am – 11:30 am

General Agriculture 3 (Practical) * 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

General Agriculture 3 (Practical) * 11:00 am – 1:00 pm (2ndSet)

Friday, 12th June 2020
Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical) * 8:30 am – 10:30 am (1st Set)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical) * 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)

Important Notes:
1.Difference in Time on Question Paper and Timetable: Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.

2.Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken
* General Knowledge-In-Art Paper 3 : The question paper for General Knowledge-In-Art 3will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.

* Project Work Papers: The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles, Jewellery, Painting& Decorating, Dyeing & Bleaching and Leather Goods Manufacturing& Repair will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.

3.Extra Time for Blind and Deaf Candidates: Blind and deaf candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.

930 Views
Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.